Betű és írás

betu es iras 600x200px

BMEEPRAT902
BMEEPRAM102

Kötelezően választható tárgy: Építészmérnöki Kar Tervezői és Szerkezeti szakirány, gyakorlat
2 kredit

FIGYELEM!
A távoktatásra való átállás miatt az ütemterv változik! Kérjük, keressék fel a tantárgy Moodle oldalát.

tárgyfelelős / kurzusvezető
Színcsák József Dr.

tárgyleírás
Betű- és írásművészet. Valamennyi írás az elméleti vonatkozások előadása mellett rajzi gyakorlatot is tartalmaz. Az írásbeliség keletkezésének folyamata. A latin betűk létrejötte. Középkori írásmódok, iniciálék. Egyéb középkori írásmód. A számjegy, mint grafikai elem. Blokkbetű szerkesztési elve. Betű- és számkompozíciók, monogramok. Szövet és felület tervezése (oklevél, borító).
Az írásmódok kialakulása, a számjegyek kialakulása történelmi helyzetbe téve a vizsgálódás során a különböző művészetek idevágó lényegét kiemelve a vizsgálódás elsősorban Európa centrikus és a latin írásmód és a keresztény vallás szerves kapcsolatát kutatja. Ezen túlmenően jelentős írásmódok lényegi meghatározásait is megnézzük, úgy mint távol-keleti írás (hiragana – Japán vagy a ciril írás, esetenként arab írás), külön hangsúlyt fektetünk az ősmagyar, a rovásírás megismerésére és annak nemzetközi vonatkozásira. A tanulmány második felében a korábban tanult szabályok és összefüggések alapján betűtervezést is végzünk. A gyakorlatok a különböző korok betűgyakorlatainál minden esetben az illető hallgató neve a főszereplő.

tantárgyi adatlap
Tantárgyi adatlap pdf-ben: katt ide

ütemterv 2017-18/2

1. 02.06. Általános bevezetés, a tárgy lényegének ismertetése, a félévi feladatok részletezése
  2. 02.13. Kapitális antiqua quadrata ABC szerkesztési lényege
  3. 02.20. Névkompozíció készítése az előző óra anyagából
  4. 02.27. A középkor írásmódjai; az unciális ABC
  5. 03.06. Névkompozíció készítése az előző óra anyagából
  6. 03.13. A számjegyek keletkezése, kialakulása
  7. 03.20. Vázlattervi hét
  8. 03.27. A rovásírás létrejötte és nemzetközi hatása
    tavaszi szünet
  9. 04.10. A cirill ABC lényege
  10. 04.17. A japán hiragana írás lényege
  11. 04.24. Blokkbetű tervezése és szerkesztése
  12. 05.01. Munka ünnepe
  13. 05.08. Monogram tervezése és teszt írás
  14. Feldolgozási hét

feladatok beadása
05.14. (hétfő 12.00-ig)
05.28. (hétfő 12.00-ig) pótdíjjal

követelmények
A tanórákon való részvétel kötelező, a TVSZ-ben meghatározottak szerint A gyakorlati jegyet, a gyakorlatvezető határozza meg, a félév végén leadott – a tematikában részletezett számú – munkák minősége alapján.
Pótlási lehetőség: a keddi tanórákon lehetséges.

mintarajzok